Igor Tatarewicz, Zastępca Kierownika Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji w CAKE/KOBiZE oraz Tomasz Majchrzak, Kierownik Zespołu Rozdziału Uprawnień w KOBiZE uczestniczyli w konferencji pt. „Miasta i gminy w procesie zielonej transformacji energetycznej”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, która odbyła się w dniach 15-16 maja 2025 r. w Jadwisinie k. Warszawy.
Igor Tatarewicz wystąpił podczas drugiego dnia konferencji w panelu poświęconym nowym regulacjom i rozwiązaniom w obszarze efektywności energetycznej, podczas którego wygłosił prezentację zatytułowaną „Jak implementacja drugiego filaru ETS wpłynie na sektor budynków?”. W swojej prezentacji poruszył kluczowe z punktu widzenia gospodarstw domowych kwestie związane ze wzrostem cen ogrzewania, jakie przyniesie wprowadzenie systemu ETS2. Po pierwsze, wskazał na istotny wzrost cen nośników energii, w szczególności węgla. Wskazał również, jak kształtują się całkowite koszty ogrzewania przy wykorzystaniu paliw kopalnych i pomp ciepła dla różnych poziomów cen uprawnień do emisji. Zwrócił uwagę, że wymiana pieców węglowych może się już opłacać dla ceny w systemie ETS2 przekraczającej 50 EURO za tonę CO2. W dalszej części prezentacji poruszone zostały kwestie społeczne związane z systemem ETS2. Ekspert KOBIZE wskazał na fakt, że polskie gospodarstwa domowe przeznaczają na nośniki energii, a w szczególności na paliwa kopalne relatywnie dużą część swojego budżetu na tle innych państw europejskich. Oznacza to, że transformacja energetyczna w naszym kraju może spotkać się z silniejszym oporem społecznym, szczególnie wśród uboższych gospodarstw domowych. Potwierdzają to przytoczone dane dotyczące kształtowania się wskaźnika ubóstwa energetycznego. Kluczowe będzie zatem opracowanie odpowiednich programów wspierających transformację, ze szczególnym uwzględnieniem najuboższych gospodarstw: a więc tych zamieszkujących stare, nieefektywne energetycznie, jednorodzinne budynki znajdujące się na terenach rzadziej zaludnionych. Należy zatem odpowiednio rozdysponować środki z funduszy, takich jak Społeczny Fundusz Klimatyczny, zapewniając z jednej strony środki na inwestycje a z drugiej strony na osłonę dla najuboższych.
W konferencji „Miasta i gminy w procesie zielonej transformacji energetycznej” wzięło udział ponad 80 uczestników. W panelach i dyskusjach dotyczących wyzwań związanych z prowadzeniem europejskiej i krajowej polityki klimatyczno-energetycznej głos zabrali przedstawiciele samorządów, instytucji badawczych oraz fundacji z całego kraju. Wydarzenie to było doskonałą okazją do wymiany i pogłębiania wiedzy w obszarze takich tematów, jak skuteczne wykorzystanie OZE, roli samorządów w transformacji czy efektywności energetycznej w systemach ciepłowniczych i budownictwie.