Jesteś tutaj:

Często zadawane pytania w kategorii: Bezpieczeństwo

Drukuj
1 Czym jest TLS 1.2?

TLS 1.2 to najnowsza wersja zabezpieczonego protokołu komunikacyjnego wykorzystywanego przez przeglądarki internetowe podczas połączenia z serwerami. Użycie TLS chroni transfer danych poprzez szyfrowanie kanałów, którymi przekazywane są informacje. Pozwala on na pełniejszą ochronę, utrzymanie poufności i integralności danych przekazywanych pomiędzy użytkownikami i systemem Rejestru Unii.

2 Czy wymagane jest korzystanie z TLS 1.2 podczas użytkowania Rejestru Unii?

Protokół bezpieczeństwa TLS 1.2 został zaimplementowany w celu poprawy bezpieczeństwa operacji przeprowadzanych w Rejestrze Unii. TLS 1.2 zaprojektowano w 2008 roku i obecnie większość przeglądarek internetowych umożliwia korzystanie z niego w sposób automatyczny. Strona Rejestru Unii, od roku 2012, pozwalała na połączenie z wykorzystaniem wszystkich wersji protokołu bezpieczeństwa. Od połowy października 2015 r. połączenia z Rejestrem Unii zostaną ograniczone jedynie do protokołu TLS w wersji 1.2.

3 Jak sprawdzić czy przeglądarka jest zgodna z protokołem TLS 1.2?

Wszystkie najnowsze wersje przeglądarek (Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari) obsługują komunikację przy użyciu protokołu TLS w wersji 1.2.

  • Chrome, wersja 33 i nowsze,
  • Firefox, wersja 34 i nowsze,
  • Internet Explorer, wersja 11
  • Safari, wersja 7 i nowsze

Więcej informacji nt. wsparcia przeglądarek dla protokołu komunikacyjnego TLS 1.2.

Ponadto, pod adresem: https://tlstest.tech.ec.europa.eu/ dostępne jest interaktywne narzędzie umożliwiające sprawdzenie, czy Państwa przeglądarka obsługuje wersję protokołu TLS 1.2.

4 Co należy zrobić w przypadku, gdy używana przeglądarka nie wspiera komunikacji przy użyciu protokołu TLS w wersji 1.2?

Jeżeli używana przeglądarka nie wspiera standardu TLS 1.2. wówczas, wg informacji przekazanej przez Komisję Europejską, od połowy października 2015 r. nie będzie możliwe korzystanie z Rejestru Unii.

Właściwym rozwiązaniem jest zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej dostępnej wersji.