Jesteś tutaj:

Przydział nieodpłatnych uprawnień do emisji dla operatorów statków powietrznych

Drukuj

NULL

W dniu 21 czerwca 2011r. weszła w życie ustawa dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. Nr 122, poz. 695) włączająca do systemu handlu uprawnieniami do emisji operatorów statków powietrznych, którzy wykonują operacje lotnicze kończące się lub rozpoczynające na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Każdy z operatorów spełniający warunki kwalifikowania do systemu, z zachowaniem terminów przewidzianych w ustawie, powinien wypełnić nałożone na niego obowiązki. Wśród najpilniejszych zadań należących do operatora statków powietrznych znajdują się:

1. Złożenie do Ministra Środowiska wniosku o zatwierdzenie planów monitorowania emisji rocznych oraz tonokilometrów zgodnie z art. 88 oraz art. 52 ustawy. Do wniosku należy dołączyć wypełnione formularze, które zostały zamieszczone na stronie Krajowego ośrodka bilansowania i zarządzania emisjami (www.kobize.pl, zakładka Lotnictwo – Plany moitorowania),
2. Złożenie do Ministra Środowiska wniosku o przydział nieodpłatnych uprawnień do emisji zgodnie z art. 86 ustawy. Szablon wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Środowiska  – wniosek. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej,
3. Złożenie do Ministra Środowiska zweryfikowanego raportu o liczbie tonokilometrów zgodnie z art. 55 ustawy. Raport powinien być sporządzony zgodnie z formularzem dostępnym na stronie Komisji Europejskiej bądź pobranym z poniższego odnośnika:
Raport roczny odnośnie tonokilometrów,
4. Złożenie do Krajowego ośrodka zweryfikowanego raportu dotyczącego wielkości emisji za rok 2010 zgodnie z art. 87 ustawy. Raport powinien być sporządzony zgodnie z formularzem dostępnym na stronie Komisji Europejskiej bądź pobranym z poniższego odnośnika:
Raport roczny odnośnie emisji.

Zatwierdzenia wniosków, o których mowa w punktach 1 i 2 dokonuje minister właściwy ds. środowiska. W pozostałych dwóch przypadkach (punkty 3 i 4) dokumenty powinny być zweryfikowane przez uprawniony podmiot, o którym mowa w art. 86, ust 6 ustawy.
ZGŁOŚ UWAGI DO ARTYKUŁU